U ime Kluba vijećnika HSP-a Marijan Belančić se na Aktualnom satu posljednje, 18. sjednice Općinskog vijeća osvrnuo na članak objavljen u Večernjem listu u kojem se navode izjave saborske zastupnice Marijane Petir vezane za raspodjelu sredstava državnih poticaja za izgradnju Poslovnih zona u općinama i gradovima.

 

 

„Obzirom da se u istima nigdje ne spominje Općine Popovača, zanima me je li Općina u tom smjeru uopće upućivala zahtjeve?“- pitao je Belančić. Općinski načelnik Josip Mišković kazao je kako je nominiravši izgradnju komunalne infrastrukture u Zoni 'Mišička' Općina ostvarila sredstva u iznosu od 400.000 kuna koja još nisu isplaćena. „Od županijskog Ureda za gospodarstvo potpisano je da smo ušli u program za izgradnju infrastrukture pa ta sredstva očekujemo, no mišljenja sam da je raspodjela određenih sredstava iz pojedinih ministarstava politički dirigirana. Zahvalni smo na ostvarenim poticajima, ali ukoliko 'Mišička' nije svijetli primjer u državi i kada je riječ o infrastrukturi, a i o privlačenju investitora, onda doista ne znam koja zona to jest. Ove godine Općina je u izgradnju infrastrukture u Zoni uložila preko četiri milijuna kuna i smatram da bi to trebalo biti snažnije prepoznato“-kazao je Mišković.
Vijećnik HSP-a Marijan Belančić upitao je i da li se razmišljalo o savjetovanju s Gradom Delnice vezano za nominiranje projekata za dobivanje sredstava iz europskih fondova obzirom da oni u tom smislu imaju uspješna iskustva. „Upoznat sam sa iskustvima Grada Delnica koji je kroz program prekogranične suradnje uz podršku Slovenije uspio povući velika sredstva iz tih fondova, i očekujemo njihovu pomoć u pripremi istih. U kontaktima s gradonačelnikom Delnica razvijena je ideja da iduće godine pokušamo razraditi jedan projekt u području kulture. U okviru ove teme mogu izvijestiti da smo na ime naše Zone 'Mišička' dobili značajna sredstava iz Hrvatskih voda za realizaciju projekta Popovača- Potok i kolektor u iznosu 12 milijuna kuna“- odgovorio je načelnik.

Vijećnik Ivan Jakovljević upitao je župnijskog vijećnika Igora Šketa hoće li usluge novog labaratorija u NPB 'Dr. Ivan Barbot' biti dostupne građanima Općine s uputnicom liječnika opće prakse. „Riječ je o jednom od najsuvremenijih labaratorija u ovom dijelu države, a projekt je realiziran u sklopu obnavljanja opreme u Bolnici koja, moram naglasiti, posluje odlično i pozitivno. To predstavlja i jedan od koraka odnosno preduvjeta vraćanja internog odjela. Upotreba za civilno stanovništvo je moguća, ali za sada isključivo uz crvenu uputnicu. Problem leži u činjenici da je u prijašnjem razdoblju učinjena podjela na primarnu i sekundarnu zdravstvenu zaštitu. Primarna je podijeljena po timovima, a ti timovi sklapaju ugovore sa pojedinim labaratorijima. Naš Dom zdravlja Kutina kao i ambulante u zakupu, sklopili su ugovor s kutinskim labaratorijom koji za svakog od nas prima glavarinu koristili mi tu uslugu ili ne. Ta usluga je već plaćena unaprijed što znači da, u slučaju pošalje li nas liječnik u labaratorij u Bolnicu, to predstavlja ekstra uslugu. Da bi naša Bolnica mogla vršiti i osnovne labaratorijske pretrage, trebalo bi joj omogućiti registraciju i za labaratorijsko- polikliničnu djelatnost, a onda bi trebalo sklopiti ugovor sa pojedinim ambulantama i Domom zdravlja“- objasnio je Šket.
Drugo pitanje vijećnika Jakovljevića odnosilo se na dinamiku modernizacije nerazvrstanih cesta na području Općine Popovača, a načelnik Josip Mišković odgovorio je sljedeće: „Ove godine su programom modernizacije nerazvrstanih cesta obuhvaćene četiri ceste. Za Donji Krivaj, Rudničku ulicu u Gornjoj Jelenskoj, Vinogradsku Mikulanicu u Popovači te zadnju dionicu u Ciglenici potpisan je ugovor s izvođačem i čekamo da krene s izvođenjem radova. To su dakle četiri ceste za koje imamo izabranog izvođača i osigurana sredstva, treba ih samo napraviti. Uz te ceste, dio cesta stavili smo u pojačano održavanje, tzv. presvlačenje gdje su Paklenica u Gornjoj Jelenskoj te Desni odvojak ulice Škarje u Gornjoj Gračenici. Presvučeno je oko 1200 metara makadamskih cesta. Pored toga, zajedno sa ŽUC-om u određenoj smo dužini riješili i osam nerazvrstanih cesta koje se spajaju s obnovljenom županijskom cestom, a riječ je o ukupno 700 metara. Ukoliko se realizira projekt modernizacije nerazvrstanih cesta, imamo oko 4 kilometra presvlačenja odnosno nanošenja sloja asfalta na makadamske ceste. Riješimo li dakle sve ove projekte za koje smo osigurali sredstva, ove godine Općina Popovača bi presvukla oko 6 kilometara nerazvrstanih cesta. Za sada je to 1400 metara novog asfalta na cestama koje ga dosada nisu imale.“